Kladně hodnotím: New Balance RC1600

New Balance MRC1600

New Balance MRC1600

Moje oblíbená značka bot na běhání je New Balance. Kdykoliv se mě někdo zeptal na doporučení bot, vždycky jsem doporučoval NB; zpravidla model, který jsem zrovna běhal. Teď se mě nikdo neptá, tak vám to musím říct sám od sebe. Doporučuju závodky RC1600. :-)

Takhle vypadají fresh <3

Takhle vypadají fresh <3

Stručně čísla

  • Váha boty 155 gramů
  • Drop 6mm (pata 21mm, špička 15mm)
  • Cena od 1.499 Kč (já osobně kupuju na Newbalancestore.cz)

Moje doporučení

Zrovna jsem jedny doběhal až do jejich finální trhliny a rovnou si je kupuju znova a doufám, že dojdou co nejdřív!

Naběhal jsem v nich 1855 km, což mi připadá šílené vzhledem k tomu, že 1/ odhadovaná životnost je u takových bot cca 600-700km (než ztratí tlumící vlastnosti, prošlapou se a tak) a 2/ jsou to boty silniční a já v nich dobře z 50% krosil louky, lesy, kopce a zakopával o kořeny.

Kdyby vás zaujaly (což si tady ostatně kladu za cíl), pak vězte, že se dělají jak pánské, tak i dámské a ve více barevných variantách.

Moje hodnocení

Klady

Rozhodoval jsem se mezi MR1400 (drop 4mm) a MRC1600 a pro dravější vzhled a taky moji oblíbenou barevnou kombinaci si pak vybral teda tyhle závodky New Balance RC1600. (To M v názvu znamená pánské, takže si ho klidně odmyslete.)

To RC znamená, že se jedná o závodní botu. (Běžel jsem v nich jediný závod, LOL.) Tyhle zrovna jsou silniční závodní přesněji řečeno. Propagujou je jako boty ideální třeba na maraton. Jinak to, že je závodní, zase znamená, že je oproti objemové botě mnohem lehčí, tím pádem je na/v ní toho míň – míň tlumí, míň je polstrovaná, materiálu je prostě míň a lehčího a vše je zkrátka řešeno (zdaleka to neznamená šizeno!!) tak, aby váha boty byla malá.

Od prvního okamžiku, co jsem je vyndal z krabice, jsem si je zamiloval. Jednak je to fakt pěkná bota (ze všech stran) a jednak na noze těch 155 gramů je jako ponožka, oproti všem, co jsem běhal do té doby (250 gramů a víc). To mírnější tlumení, co jsem psal výše, to berte s nadsázkou – tlumí dobře (navíc nízký drop stejně člověka nutí spíš běžet přes špičku), spodek boty je z RevLite pěny, což je snad nějaký NB vynález (a i kdyby ne, tak ať už číkoliv – je to vynález povedený).

Boty jsou úplně v pohodě nejen na zamýšlenou cestu, ale já v nich toho naběhal bambilion kilometrů i v trailu a dokud nebylo bláto, nebyl problém. Tím trailem jsem je nakonec taky i odrovnal, si myslím.

Nikde mě nic netlačilo, bota poskytuje strašně prostoru prstům do šířky, nikde netlačí, ani nikde neškrtí (když se ji naučíte ideálně vázat – mi osobně to chvíli trvalo).

NB RC1600 po 1855km

NB RC1600 po 1855km

NB RC1600 po 1855km

NB RC1600 po 1855km

Zápory

No, musím být fér a nemůžu vynechat i tuto část. Po druhém běhu jsem se nechápavě kroutil hlavou, proč borci z NB do krabice nepřibalili Chemoprén nebo sekundové lepidlo nebo něco, protože co byla sakra nadupaná designová podrážka při vybalení, byla děsná pruda pak při běhání, jak postupně odpadala a nechávala se průběžně dolepovat. OVŠEM – buďmě fér: Neběhat v nich v lese, třeba bych to neřešil.

Ty lesy mě přivádějí na další věc, kterou nemůžu nezmínit. V podrážce je (zase asi kvůli váhy) díra a tím, jak je RevLite pěna měkká, ráda do sebe nechá zalézt a v té díře podrží kdejaký větší kamínek. To má dvě nevýhody: 1/ Kamínky tlačí a to není pohodlné, žejo, a 2/ dřív nebo pozdějc ty kamínky zničí tenoučkou mezipodešev a regulerně budete mít zespoda boty díru až na ponožku. Což zase ale nevadí, jestli neskáčete doprostřed kaluží nebo s něma nebudete běhat po sněhu, žejo.

Na obrázcích si můžete všimnout taky mého patche (díky mami! <3  ) přes prsty – někde u 300km už tam byla dírka, u 800 už celkem díry, po 1000km už jsem tam měl našitou tudle nesmrtelnost. Hold palce prostě občas tu díru udělají, to se mi ale stalo u všech bot, nejen u NB.

1 komentář u „Kladně hodnotím: New Balance RC1600

  1. martin

    Ahoj,
    boty mám taky, plně souhlasím-jsou parádní. A odlupující se podrážka – resp. ty černý puntíky na špičkách přišly ke slovu po cca 250km a jednom maratonu. Běháno jen silnici :-) Už mě i napadlo je po vzoru Tony Krupicky podlepit nějakou tenkou gumou na špičkách, životnost by určitě vzrostla. :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *