Dočkáme se maratonu pod 2 hodiny?

To je zatím jen ilustrativní. :-)

To je zatím jen ilustrativní. :-)

Na serveru Spikesmag.com mě zaujal článek, který ve 13 bodech naznačuje, že zdolání maratonu pod 2 hodiny je jen otázka času a že se toho pravděpodobně dočkáme dřív, než bychom čekali.

Dovolil jsem si těch pár bodů volně přeložit, kdyby vás to někoho taky zaujalo. :-)

1. Neustálé zlepšování výkonů

V uplynulých 20 letech se hodnota světového rekordu na maratonské distanci postupně zlepšila o 5 minut. K prolomení 2hodinové hranice už chybí jen něco málo přes 3 minuty. (Aktuální světový rekord je 2:3’23.)

2. Stále širší základna potenciálních rekordmanů

Jen před deseti lety uměli maraton pod 2:05′ dva muži. Touhle dobou maraton pod 2:05′ předvedlo na 37 borců (33 z těch výkonů na certifikovaných tratích).

3. Rozmanitost borců

Vzhledem k tomu, jak do žebříčku „all-time“ 30 nejlepších atletů každý rok přibývají noví a noví, je jasné, že aktuální rekord má namále.

4. Perfektní nováčci

Tsegaye Mekonnen, Dubai 2014

Tsegaye Mekonnen, Dubai 2014

Když Haile Gebrselassie zaběhl svůj první maraton za 2:06’35, jednalo se o nejrychlejší debut v historii. Tenhle jeho výkon se momentálně už ani nevejde do top 20 nejrychlejších debutů, když stále přibývají dříve neobjevení teenageři, kteří se světu představí třeba časem 2:04′.

 

5. Rychlí už nezkušení

Ať už jsou tihle noví maratonští talenti sebemladší, fakt, že takhle rychle běhaj bez větších mezinárodních závodních zkušeností, je více než slibný.

6. Rychlé a velké pokroky

Wilson Kipsang vylepšil svůj debutový čas postupně až o 4 minuty, aby stanovil nový světový rekord na 2:03’23. Předešlí držitelé rekordu, jako Patrick Makau, Haile Gebrselassie nebo Paul Tergat, se všichni od svých debutových časů vylepšili o 2 až 3 minuty. Kdyby tedy teď hned další debutant s časem 2:04′ svoji premiéru vylepšil o 4 minuty, už je to tam!

7. Nová krev

Farah, Bekele, Gebrselassie

Farah, Bekele, Gebrselassie

Hodně z aktuálních špičkových maratonců byli původně atleti na středních a dlouhých tratích, kteří k maratonu přešli až se soumrakem jejich dráhové kariéry. Kdyby někdo kalibru Gebrselassieho, Bekeleho nebo Faraha běhal maraton na zenitu své výkonnosti, kdo ví, jakých časů jsme již mohli být svědky.

8. „Faktor Bolt“

Před Usainem Boltem si jen málo lidí myslelo, že 100 metrů pod 9.7 je pro člověka možné zaběhnout, natož 9.6… Bolt je našlapaná hříčka přírody, která předefinovala sprint. Tak proč by se podobně našlapaný talent nemohl objevit a udělat revoluci i v maratonu?

9. Přístup jako Paula

Při maratonské premiéře Pauly Radclilffe v roce 2002 zkušení komentátoři hodnotili její rozběh jako velkou přepálenou chybu… Přepálené to nebylo a v průběhu trati dokonce zrychlovala. Zaběhla čas 2:18’56. Pak o rok později 2:15’25. Co kdyby si borci typu Mo Faraha nebo Kenenisa Bkeleho osvojili takhle zarputilý přístup?

10. Je to možné

Maraton pod 2 hodiny se jeví jako téměř nemožný, když vezmem v potaz, že jen 86 borců kdy zaběhlo půlmaraton pod 1 hodinu. Jenže ženský světový rekord Pauly Radcilffe by se dal taky popsat jako ekvivalent dvou půlmaratonů za 67’42, což kdy zaběhlo vůbec jen 6 žen.

11. Věda a technologie

Technologie a tréninkové metody se neustále posouvají. Teprve před 40 lety lidé začali objevovat trénink ve vysokých nadmořských výškách. Pomiňme sci-fi…, a jen si představme, co teprve pánové v bílých pláštích udělají pro sport v následujících 40 letech.

12. Je to v hlavě

Všichni víme, že když jde do tuhého, je to stejně o hlavě, jako o fyzičce… Dnešní generace maratonců je nebojácná. Třeba to někde vygooglíte, jak Wilson Kipsang stejně jako Tsegaye Mekonnen hned po stanovení nových úžasných rekordů troufale naznačili, že by uměli běžet ještě rychleji.

13. Poučme se z historie

Na začátku 50. letech si lidi mysleli, že nejde zaběhnout míli pod 4 minuty… (Padla v roce ’54.) A určitě si jednoho dne budou lidi říkat „Pamatuješ, jak si kdysi lidi mysleli, že nejde zaběhnout maraton pod 2 hodiny?“ Ta doba by tu mohla být dřív, než si myslíme.

Ke článku jsem se doklikal přes Pavla Baběráda na jeho Facebooku… Postuje podobné zajímavosti (v Angličtině) často, doporučuju ho sledovat. :-)

2 komentáře u „Dočkáme se maratonu pod 2 hodiny?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *