Leden: 408km a 6.084m

B7 2014!!!

B7 2014!!!

Leden se mi vyvedl perfektně, co se tréninku týká! Svezl jsem se hlavně na tom, že nám Ježíšek přinesl váhu a já nešťastný z čísel na ní jsem se zařekl, že než se vrátím na 75 kilo (tj. 5 dolů), budu běhat min. 15km/výběh a hned 26. prosince jsem s tím začal. No a nemůžu vynechat počasí, to taky přispělo velkým dílem.

Dva předchozí roky jsem v lednu držel hubnoucí nealko a necukr šikanu (není to předsevzetí, prostě jen „čistý“ leden, který jen tak mimochodem s hubnutím pomůže), takže nebyl důvod do ní nejít i letos. Navíc jsem se na to i těšil. Což je docela pošahené, že?

Čísla

No, takže leden začíná 1.1. (objevná věta, pozor!), já se do něj rozběhl intenzivně už teda toho 26.12. Čísla ale jen za leden vypadají takhle:

  • 29 tréninkových jednotek, z toho 27x běh, 2x trek s klukama
  • 408 kilometrů
  • 6.084 metrů stoupání
  • 40:41 hodin

Jsem hodně spokojený. Většina běhů byla stupňovaná, jinak většinou volně kvalita nic. Půlka stoupání byla férově z kopců, takže snad užitečná, druhá půlka spíš nemá význam, ta se nasbírala na bězích tady okolo. V únoru bych rád víc nastoupal v horách, klidně na úkor objemu do dálky.

Co by mohlo stát za řeč

  • Na Míšiny narozeniny (7.1.) jsem neplánovaně pohrotil 12minutovku s milými 2.950 metry.
  • Měl jsem tam jeden delší cca 30km běh s 1.200+ stoupáním (z Fryčovic do Kunčic pod Ondřejníkem, 11.1.) a ten byl naprosto v pohodě bez jediné krize.
  • Pak 18.1. jsme byli s klukama na Smrku (9km, 730m), ale protože to nebylo těch 15km, šel jsem to doběhnout a vyšla mi z toho desítka za 49′.
  • Někdy před koncem měsíce jsem se nalačno rozběhl pro 17km. Začínal jsem klusem okolo 6′, na 13.km jsem tam měl tempo pod 4’30.
  • 31.1. jsem už běhat nechtěl, šel jsem spíš jen poslouchat na vzduch písničky a to byla desítka za 47′.

Něco v těch nohách bude.

Co dál potěšilo

Parádní počasí mě furt pouštělo ven a navíc na těch 15km bězích objem rostl docela rychle, takže jsem se v půlce měsíce rozhodl, že zkusím zlomit výzvu 400/rok. Povedlo se, super. (Když jsem si ji zapisoval, představoval jsem si ji někde na jaro nebo léto, ne hned na leden.) Co souvisí: Jak už jsem byl rozjetý, že 400 prostě bude, bylo mi pak už vcelku jedno, když si teploty klesly hodně pod nulu, nepřipadalo v úvahu, že by mě to zastavilo.

Co musím zmínit je, jak si hlava zvykla na těch 15km jako na standard. Luxusní externalita. Do prosince jsem běhal zpravidla 10km, žejo. Určitě jste to taky četli nebo slyšeli: Dělej něco 30 dnů a zvykneš si na to (kéž bych si uměl zvyknout na ranní vstávání!!). Zvyknul jsem si, že 5km je teprv třetina, že 10km není konec… Tohle se bude hodit a doufám, že u toho zůstanu i až už to nebudu muset běhat.

Potěšilo mě taky, že byl leden bez bolístek. Bolelo mě pár dní za krkem, to ale protože jsem si jednu noc blbě zmuchlal polštář. A pak mě ke konci měsíce bolelo pod pravým kotníkem, ale to zrovna ve volný den. Jinak všecko dobrý – kolena, záda. Samozřejmě jsem cítil stehna a kolikrát je ráno musel rukama vyndat z postele, ale to se cestou do koupelny rozchodilo.

Taky to hubnutí mě potěšilo. Celý poslední týden se držím na 77 kilech, takže 3 jsou dole. Víc to ale nejde. Tělo je na běhání zvyklé, zhubnul jsem spíš tím, že jsem nepil [alkohol], víc pil vodu a snažil se snídat a vůbec jíst víc a průběžně (co jsem ušetřil na pivech, to jsem projedl, LOL). Bohužel, 77 je furt víc než 75, takže i únor budu rozbíhat s tím, že by měly převažovat 15kilometrové běhy.

Vrátil jsem se k mluvenému slovu do uší. To proto, že mi bylo jasné, že ty patnáctky (jak trvají dlouho) na písničkách nezvládnu – písničky by mě zbytečně hnaly, byla by únava, bylo by to víc trápení… Takže jsem v lednu slyšel Vojtou Dykem namluveného Stopařova průvodce po galaxii, toho alternativního Forresta Gumpa od Winstona Grooma a pak bambilion dalších povídek a rozhlasových her.

A jedem na únor! :-)

A jestli jste se dočetli až sem, tak únor teda začínám hned těma kopcema (dneska Smrk, zítra Javorník), a mám ze dneška nějaké video. Reklama na Beskydy, jak mi na DM napsala Renata.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *